Живко Мукаєтов (Zhivko Mukaetov)
Генеральний директор / голова правління Alkaloid AD

У 2021 р. компанія Alkaloid відзначила свій 85-річний ювілей. Цей рік кардинально відрізнявся від усіх інших, ще асоціювався з пандемією, але вже набув ознак воєнно-енергетичної кризи, яку ніхто навіть уявити собі не міг, особливо у XXI столітті. Зростання цін на енергоносії та транспортні послуги, дефіцит сировини й упаковки, нестабільність стосовно виходу на ринки та відсутність основних продуктів неминуче вплинуть на бізнес у цілому.

Я впевнений, що в час такої невизначеності кожен ставить собі запитання: Що робити далі? Як довго це триватиме? Проте всесвітня історія зберігає відповіді на ці запитання для майбутніх поколінь. Єдине, що нам відомо тут і зараз, це те, що ми повинні покладатися на власні ресурси, можливості та знання. Ми маємо продовжувати свій шлях, яким наша команда невтомно прямувала останні 15 років, протягом яких також відбувалися різноманітні кризи. Під час кризи, особливо такої, як зараз, компанії скорочують свої витрати на маркетинг та інвестиції. COVID, війна, інфляція, стагфляція, енергетична нестабільність спричиняють паніку та підштовхують до прийняття радикальних рішень. Важко всім — компаніям і людям. Важкі часи вимагають важких рішень, але кожна проблема приховує нові можливості.

РЕЗУЛЬТАТИ

Всупереч усім об’єктивним і суб’єктивним викликам, за 2021 рік компанії Alkaloid вдалося досягти позитивних фінансових результатів завдяки надзвичайним зусиллям і заходам безпеки в повсякденній діяльності. Наш загальний обсяг продажів становив 12 794 180 346 македонських денарів, що на 5 % більше, ніж у 2020 р. Наш загальний чистий прибуток становив 1 304 959 925 македонських денарів, тобто збільшився на 12 %. 35 % продажів було здійснено на внутрішньому ринку, і 65 % припадає на експорт, з яких 32 % операцій було проведено на ринках Південно-Східної Європи, 19 % — на ринках Західної Європи, 13 % — в країнах СНД, і 2 % — в інших регіонах світу. Ми особливо пишаємося першим виходом нашої фармацевтичної продукції на ринки Австрії, Португалії та Кіпру, а також першим експортом нашої асортиментної лінійки Becutan до Саудівської Аравії.

88 % продукції, яку було представлено на нових ринках, становлять фармацевтичні вироби, 8 % — косметичні, 2 % — рослинні та 2 % — це хімічні препарати.

БІРЖОВІ ПОКАЗНИКИ

Згідно з даними Македонської фондової біржі, протягом 2021 р. акції компанії Alkaloid знову були одними з найбільш популярних і ліквідних цінних паперів. Будучи однією з провідних компаній на Македонській фондовій біржі, Alkaloid AD Skopje брала участь у регулярних біржових операціях на суму 845 002 973 македонських денарів, що становить 15,35 % від загального обороту, зареєстрованого на першому офіційному ринку фондової біржі 2021 р. Ціна за акцію Alkaloid AD Skopje коливалася від 13 300 до 18 501 македонських денарів, середній показник — 15 799,55 македонських денарів, що на 29,8 % вище середньої ціни за акцію порівняно з 2020 р.

У 2021 р. компанія Alkaloid була удостоєна престижної відзнаки Македонської фондової біржі як акціонерне товариство з найбільш прозорим котируванням упродовж року. До свого портфеля нагород Alkaloid додала ще одну почесну відзнаку «Фондові операції року — 2021», яку було присуджено за підсумками публічного опитування широких інвестиційних кіл, користувачів Македонської фондової біржі та порталу Faktor.

ІНВЕСТИЦІЇ

Упродовж 2021 р. ми впевнено продовжували реалізовувати нашу політику постійних інвестицій, виділивши 1 186 124 984 македонських денарів на збільшення та диверсифікацію виробничих потужностей, розвиток технологічних процесів, розширення лабораторних і складських приміщень, а також на низку проєктів із підвищення енергоефективності. Для задоволення динамічних потреб наукових дисциплін, з якими ми працюємо, відповідно до нашої політики постійних інвестицій в освіту ми відкрили новий освітньо-навчальний центр, який ми плануємо в подальшому вдосконалювати й розширювати. У напрямку підготовки майбутніх медичних працівників наш Фонд Трайче Мукаєтова (Foundation Trajche Mukaetov) протягом 2021 р. виділив 40 нових стипендій студентам медичного та фармацевтичного факультетів одного з державних університетів. Нам приємно, що за останні 15 років ми долучилися до історій успіху 579 стипендіатів. За цей період ми надали понад 117 млн македонських денарів на стипендії Фонду й одноразові премії для випускників-відмінників.

ПЕРСПЕКТИВИ

Упродовж 2021 р. у центрі уваги компанії Alkaloid була високо мотивована та здорова молодь. Ми реалізовували проект «Пільги для дітей працівників», щоб заохотити молодь займатися спортом та іншою корисною позашкільну діяльністю. Для системної роботи й підготовки майбутніх спортсменів ми заснували гандбольний клуб Alkaloid. Молодь також була центром уваги на святкуванні 85-річчя компанії Alkaloid, яке розпочалося з показу гуманістичного відео про важливість вдячності, оптимізму й емпатії. Через цей проєкт ми пожертвували Дитячій лікарні Скоп’є 4 099 448 македонських денарів. Цю пожертву було офіційно передано в Музеї міста Скоп’є під час відкриття ретроспективної виставки, присвяченої минулому Alkaloid, нашому сьогоденню та найважливішим моментам в історії компанії.

Завдяки виставці ми показали, що за останні 85 років компанія Alkaloid подолала численні труднощі, але завжди була взірцем дисциплінованості, солідарності, емпатії та відданості справі багатьох поколінь її працівників. Люди завжди були для нас найвищою цінністю. Навіть на тлі викликів сьогодення ми прагнемо створити компанію задоволених людей, які вкладають увесь свій потенціал у спільний успіх, адже імідж, цінності та репутація компанії насамперед є відображенням організаційної культури та якості роботи людей.