ЗВЕРНЕННЯ ГЕНЕРАЛЬНОГО ДИРЕКТОРА/ГОЛОВИ РАДИ ДИРЕКТОРІВ КОМПАНІЇ АЛКАЛОЇД АД СКОП’Є,

Живко Мукаєтов

Генеральний директор/Голова Ради директорів Алкалоїд АД

У 2022 році, як і в попередні роки, ми стикалися з проблемами невизначеності у сфері охорони здоров'я, логістики, енергетики та економіки. Прогнози експертів з економіки були песимістичними: йшлося про скорочення обсягів промислового виробництва в регіоні, зростання рівнів безробіття та інфляції, нестабільність цін на сировину – це лише деякі з основних моментів. У цей складний час, позначений численними кризами, ми повинні бути надзвичайно пильними та обережними на всіх рівнях операційного управління.

Всупереч усім об'єктивним і суб'єктивним викликам, у 2022 році компанії АЛКАЛОЇД вдалося досягти фінансових результатів.

Наш загальний обсяг продажів становив 14 289 050 974 македонських денарів, а загальний чистий прибуток –

1 463 420 874 македонських денарів, що на 12% більше, ніж у 2021 р.

На внутрішньому ринку було здійснено 32% продажів, а на експорт припадає 68%, з яких: 30% було реалізовано на ринках Південно-Східної Європи, 21% – на ринках Західної Європи, 16% – на Сході та 1% – в інших регіонах світу. Найбільше зростання продажів спостерігалося в Польщі – вдвічі, в Румунії – на 81%, у США – на 51%, у Греції – на 41%, у Грузії – на 35% і в Болгарії – на 25%.

За 2022 р. ми досягли перших значних продажів фармацевтичної продукції в Португалії, Монголії та Чилі.

88% продукції, яку було представлено на нових ринках, становлять фармацевтичні вироби, 7% – косметичні, 2% – рослинні та 3% – хімічні засоби.

БІРЖОВІ ПОКАЗНИКИ

Згідно з даними Македонської фондової біржі, упродовж 2022 р. акції компанії АЛКАЛОЇД знову були одними з найбільш популярних і ліквідних цінних паперів. АЛКАЛОЇД АД СКОП’Є є однією з провідних компаній, зареєстрованих на Македонській фондовій біржі. Обсяг регулярних біржових операцій за участі АЛКАЛОЇД сягнув 887 473 666 македонських денарів, що становить 20,88% від загального обороту, зареєстрованого на першому офіційному ринку фондової біржі 2022 р. Ціна за акцію АЛКАЛОЇД АД СКОП’Є коливалася від 15 556 до 19 400 македонських денарів, тобто в середньому дорівнювала 17 475,80 македонських денарів, що на 10,61% вище середньої ціни за акцію порівняно з 2021 р.

У 2022 р. компанія АЛКАЛОЇД була удостоєна престижної відзнаки Македонської фондової біржі як акціонерне товариство з найбільш прозорим котируванням упродовж 2022 року в двох категоріях: вибір учасників ринку та вибір журналістів. Компанія АЛКАЛОЇД здобула ще дві нагороди як акціонерне товариство з ринковою капіталізацією понад 50 млн. македонських денарів: "Найбільше збільшення обороту" і "Фондові операції року", за підсумками публічного опитування широких інвестиційних кіл, користувачів Македонської фондової біржі та веб-порталу Faktor.

ІНВЕСТИЦІЇ

Упродовж 2022 р. ми впевнено продовжували реалізовувати свою політику постійних інвестицій: ми виділили

1 474 213 000 македонських денарів на збільшення та диверсифікацію виробничих потужностей (тут я хочу окремо відзначити наш мегапроект "Другий підрозділ із виробництва таблеток"), розвиток технологічних процесів, розширення лабораторних і складських приміщень, а також декілька проектів з поліпшення енергоефективності.

За регіональні інвестиційні проекти, які ми здійснили за останні 5 років на суму 104,1 млн. євро, ми одержали відзнаку "Провідний інвестор регіону" від Інвестиційного форуму шести торгово-промислових палат Західних Балкан. Ця нагорода є ще одним вагомим підтвердженням наших досягнень з огляду на постійне інвестування та вдосконалення в усіх сферах діяльності, що є пріоритетом ділової політики компанії АЛКАЛОЇД.

У 2022 р. ми відкрили 21-й філіал в Бухаресті, Румунія, одному з наших стратегічно важливих ринків, що стрімко розвивається. У напрямку підготовки майбутніх медичних працівників наш Фонд Трайче Мукаєтова (Foundation Trajche Mukaetov) упродовж 2022 р. виділив 40 нових стипендій студентам медичного та фармацевтичного факультетів одного з державних університетів. Нам приємно, що за останні 15 років ми взяли участь у професійному розвитку 619 стипендіатів. За цей період ми надали понад 122 млн. македонських денарів на стипендії Фонду і одноразові премії для випускників-відмінників.

ПЕРСПЕКТИВИ

Прогнози в 2023 р. виглядають стриманими. За таких особливих обставин, особливо упродовж останніх трьох складних років, компанії АЛКАЛОЇД вдалося забезпечити зростання продажів на всіх ринках. Ми залишаємося надійними партнерами систем охорони здоров'я нашої країни та іноземних держав, забезпечуючи постійні поставки високоякісної продукції за доступними цінами, якщо не брати до уваги порушені канали дистриб’юції. Ми прагнемо залишатися на цьому шляху, рухаючись у напрямку глобалізації бренду АЛКАЛОЇД. Ми будемо і надалі використовувати свої знання, досвід, високі етичні стандарти та професійний підхід у всій своїй діяльності.